Warto zobaczyć w Poznaniu – Jezioro Maltańskie

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy cykl artykułów związanych z miejscami które warto odwiedzić przy okazji wizyty w poznaniu. Dziś zapraszamy na zapoznanie się z atrakcją jaką jest jezioro Maltańskie.

Na początek krótka informacja o czym mowa:

Jezioro Maltańskie jest największym Poznańskim sztucznym zbiornikiem wodnym, który wybudowany został w 1952 roku. Dzięki spiętrzaniu wody z rzeki Cybina, będącej prawym dopływem warty, powstało jezioro o powierzchni 67,5 hektara i średniej głębokości 3,13m. Zbiornik powstał na ziemiach które niegdyś zajmował Zakon Kawalerów Maltańskich. Właśnie z tego powodu jezioro zostało nazwane „Malta”. Obecnie pełni ono funkcje sportową, turystyczną oraz rekreacyjną.

Do głównych atrakcji tego miejsca zaliczyć można:

Tor Regatowy – Światowej sławy obiekt na którym rozegrały się między innymi Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie (2010), Mistrzostwa Świata w Smoczych Łodziach (2014) czy Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie (2015). Na cały kompleks poza torem składa się również infrastruktura techniczna między innymi w postaci efektownych trybun oraz tablicy wyników z ekranem HD o powierzchni 180m2. Harmonogram najbliższych imprez znaleźć można na malta.poznan.pl.

Malta Ski – Centrum rekreacyjno-sportowe które znajduje się na prawym brzegu jeziora maltańskiego. Znaleźć tu można wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przegląd najciekawszych z nich znajdziecie w powyższej galerii. Pełen cennik dostępny na stronie http://maltaski.pl/.

Park Linowy – Właściwie to dwa parki linowe „Explorer” oraz „Pyrland”. Pierwszy z nich świetnie nadaje się na przystanek w trakcie obejścia jeziora, w drugim natomiast można zatrzymać się na dużej. Jest to świetna zabawa dla starszych dzieci oraz dorosłych. Cena za bilet normalny w weekend to 35zł. Pełen cennik dostępny na stronach http://www.pyrlandpark.pl/ i http://explorerpark.pl/ .

Nowe zoo – Jest to drugi co do wielkości ogród zoologiczny w Polsce. Zajmuje ponad 120 hektarów powierzchni. Największym zainteresowaniem cieszą się wybiegi dla niedźwiedzi, tygrysów i słoni. Zoo może się pochwalić jedną z największych kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów. Na zwiedzanie ogrodu w całości należy poświecić ok. 5 godzin. Dla osób chcących zwiedzić wszystkie atrakcje malty jednego dnia, proponujemy przejazd kolejką. Bilet normalny w weekendy to koszt 20zł/os.. Pełen cennik dostępny na stronie http://www.zoo.poznan.pl/ .

Termy Maltańskie – Jest to największy Aquapark w Polsce! Znajduje się w nim 18 basenów rekreacyjnych i sportowych, 13 różnych zjeżdżalni, świat saun oraz SPA o powierzchni 750m2. Kompleks wykorzystuje wodę z źródeł geotermalnych wydobywanych z poziomu ponad 1300m pod ziemią. Pełen cennik dostępny na stronie http://www.termymaltanskie.com.pl/ .

Kolejka Maltanka – Jest to ostatnia w Polsce kolejka wąskotorowa o szerokości torów 60cm. Prowadzi przez malowniczy teren wzdłuż jeziora maltańskiego. Kolejka kursuje od kwietnia do września w tyg. Co godz., w weekendy co 30 min.. Bilet normalny to koszt 5zł, a ulgowy 3,5zł.

Przykładowa propozycja spędzenia dnia nad Maltą – 2 dorosłych + 2 dzieci (3 i 7 lat):

 1. Pokój 3 osobowy w ART Hostelu w weekend to koszt 190zł (dzieci do 6 lat śpiące z rodzicami w łóżku bezpłatnie),

 2. Budzik nastawić powinniśmy na godz. 8:00,

 3. O godzinie 8:30 schodzimy na pyszne śniadanie w ART Hostelu Poznań, które kosztuje 8złzł/os. (dla dzieci do 3 roku życia bezpłatnie),

 4. 9:00 - Jeśli jest to nasz ostatni dzień w hostelu znosimy bagaże do depozytu (bezpłatny do gości hostelu). Ruszamy na przystanek „Gwarna”, który mieści się około 180m od hostelu. Tam wsiadamy w tramwaj nr 8, który odjeżdża co około 20min.. Cena biletu (40 min. Lub 1 przejazd) normalnego – 4,60zł, bilet ulgowy – 2,30zł. Należy również pamiętać o zakupie biletów na drogę powrotną. Jeśli zdecydujemy się korzystać z komunikacji miejskiej podczas pobytu w poznaniu, polecamy korzystanie z darmowej aplikacji www.jakdojade.pl .

 5. 9:35 Wysiadamy na ósmym przystanku „Rondo środka”. Z tego miejsca możemy przejść wzdłuż lewego brzegu Malty pieszo ok. 2km do Term maltańskich lub przejechać 1 przystanek kolejką Maltanką. Koszt biletu 5zł normalny i 3,5zł ulgowy. Załóżmy że ta trasa zajmie nam ok. 25 min.

 6. 10:00 – Docieramy do term maltańskich i zaczynamy wodne szaleństwo. Za 2 godzinny bilet rodzinny (2+2) zapłacimy 110zł.

 7. 13: 00Wychodzimy z term maltańskich i udajemy się pieszo w stronę zoo lub wsiadamy do kolejki Maltanka na stacji „Ptyś”. Do pokonania znów mamy ok. 2 km.

 8. 13:30 – Docieramy do Nowego Zoo i zaczyna się przygoda z zwierzętami. Za bilet rodzinny zapłacimy 50zł. W cenie biletu możemy korzystać z kolejki, która dowiezie nas do wszystkich atrakcji zoo. Warto z niej skorzystać ponieważ całkowita trasa do przejścia to ponad 5km.

 9. 14:00 – Czas na obiad. Dla osób które jadają wcześniej, polecamy posiłek na termach maltańskich. Znajduje się tam restauracja „Bufet”, gdzie zjemy 2 daniowy z napojem obiad za ok. 25zł. Dla bardziej wytrwałych do wyboru mamy dwie opcje na terenie Nowego Zoo. Bistro „Miś” oraz restauracja w wiosce afrykańskiej. Szczególnie ciekawa jest druga propozycja, ponieważ mamy z niej wspaniały widok na wybieg dla słoni. Koszt obiadu w Nowym Zoo to również ok. 25zł/os.

 10. 16:00Wychodzimy z zoo i udajemy się w kierunku stoku narciarskiego „Malta ski”. Jest on widoczny z każdego miejsca wzdłuż jeziora maltańskiego.

 11. 16:20 – Po przejściu ok. 500m po lewej stronie zobaczymy park linowy „EXPLORER”, gdzie zaczyna się zabawa na wysokości. Do wyboru mamy kilka tras o różnym stopniu trudności. Dzieci od lat 3 do 12 mogą skorzystać z trasy dziecięcej, a powyżej 6 roku życia z trasy niskiej. Zakładamy że nasze pociechy idą się bawić, a my wypijemy sobie kawę. Koszt wspinaczki dzieci to 40zł (15zł+25zł), a za kawę i coś słodkiego powinniśmy wydać ok. 15zł/os. Czas jaki tutaj spędzimy to ok. 60 min.

 12. 17:20Ruszamy dalej w kierunku stoku narciarskiego. Po ok. 10 min. Dojdziemy do recepcji.

 13. 17:30 – Mamy tutaj szereg atrakcji do dorosłych i maluchów. Dobrą zabawią do całej rodziny będzie rozgrywka w mini golfa. Za tą atrakcje zapłacimy 66zł (2x18zł + 2x 15zł). Spędzimy tutaj ok. 90min..

 14. 19:00Czas na powrót do ART Hostelu. Mamy kilka opcji powrotu:

 • Najszybciej będzie przejść ul. Wiankową do ul. Baraniaka, wsiąść w autobus nr. 84, wysiadamy na 3 przystanku i przesiadamy się do tramwaju nr. 8. Na siódmym przystanku (pl. Wolności) wysiadamy i mamy ok. 200m do hostelu.

 • Dla bardziej wytrwałych proponujemy przejście dalej wzdłuż brzegu Malty. Po prawej stronie mijać będziemy galerie handlową Malta, gdzie możemy coś zjeść w barach typu fast food. Na końcu tego brzegu idziemy dalej prosto dochodząc do ul. Jana Pawła II. Jest tam przystanek tramwaju nr. 8. Na siódmym przystanku (pl. Wolności) wysiadamy i mamy ok. 200m do hostelu.

Koszty:

Nocleg – 190,00zł

Śniadanie – 24,00zł

Bilety w 2 strony – 27,60zł

Przejazd kolejką Maltanka – 17,00zł

Termy Maltańskie – 110,00zł

Nowe Zoo – 50,00zł

Obiad – 100,00zł

Park linowy – 70,00zł

Mini Golf – 66,00zł

Koszty razem: 654,60zł*

*Należy doliczyć koszty suchego prowiantu i innych dodatkowych wydatków (lody, słodycze itp.). Proponujemy zabrać ze sobą o 100,00zł więcej.

#Malta #Poznań #Wyczieczka #Zwiedzanie #Atrakcje #Nowezoo #TermyMaltańskie #ParkLinowy #TorRegatowy #JezioroMaltańskie

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
 • Facebook Basic Square

52°24'32.3"N 16°55'20.8"E

 • Ikona Booking ART Hostel
 • Trip Advisor App Icon
 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Google+ Social Icon

Partnerzy:

FUN TRAVEL ART
INEA Stadion Poznań
Pizzeria Al Capone
Malta Ski
Teatr Animacji
Termy Maltańskie w Poznaniu
Rogalowe Muzeum
Pyrland Park Linowy
KulTour
Visit Poznan
Przewodnik Poznań
Muchos
Agilito Poznań