Muzea w Poznaniu

Muzeum kojarzy Ci się z nudą? Nic bardziej mylnego. Poniżej przedstawiamy Wam najciekawsze muzea w Poznaniu.

1) Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 || Ul. Św. Marcin 80/ 82

Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 roku mieści się w dawnym Zamku Cesarskim cesarza Wilhelma II, który zdecydował o zburzeniu otaczających Poznań fortyfikacji i rozbudowie miasta. Rezydencję cesarską projektu prof. Franza Schwechtena z Berlina oddano do użytku w 1910 roku. Inna nazwa to "Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956". „Mieszkanie” poznańskiej rodziny w latach 50. – pokój. (Kuchnię i łazienkę często wtedy dzielono z rodzinami z innych pokoi.) Ściany malowane „z wałka”, piec, kredens i pamiątki – po przodkach z powstań: od listopadowego po wielkopolskie, po bliskich z AK, przez III Rzeszę mianowanych bandytami i mordowanych, przez komunistów ogłoszonych członkami „reakcyjno-faszystowskiej organizacji współpracującej z Niemcami” i znowu mordowanych. Godziny otwarcia: W Niedzielę Wielkanocną muzeum nieczynne. codzienne oprócz poniedziałków: 9.00 - 17.00 sobota, niedziela: 10.00 - 16.00 Ceny biletów: bilety: normalne 4 zł, ulgowe 2 zł. W soboty wstęp wolny,

2) Muzeum Armii "Poznań" || Al. Armii Poznań

Muzeum dokumentuje historię wojskowości w Wielkopolsce. Mieści się w części dawnego fortu Winiary.

Muzeum znajduje się na Cytadeli, w jednym z dawnych fortów. Dokumentuje historię wojskowości w Wielkopolsce od Powstania Wielkopolskiego po II wojnę światową. Gromadzi eksponaty związane z armią "Poznań" i innymi jednostkami: militaria (broń, mundury, wyposażenie), pamiątki historyczne, grafiki, obrazy dokumenty, prasę, fotografie.

3) Muzeum Martyrologii Wielkopolan "Fort VII" || Al. Polska

Muzeum przypomina martyrologię Wielkopolan w czasie okupacji hitlerowskiej. Mieści się w forcie VII, w którym Niemcy zorganizowali obóz koncentracyjny.

Muzeum znajduje się w forcie VII "Colomb", który jest fragmentem umocnień obronnych wokół miasta. W czasie II wojny światowej Niemcy założyli w nim pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny. Więziono w nim przedstawicieli wielkopolskiej inteligencji, działaczy organizacji konspiracyjnych, byłych powstańców wielkopolskich. W 1941 roku w forcie doszło do pierwszej w historii eksterminacji ludności cywilnej przy użyciu gazu. Wystawy w muzeum przypominają martyrologię Polaków w czasie okupacji. Wśród eksponatów znajduje się bogaty zbiór korespondencji więziennej, przedmioty codziennego użytku wykonane w obozie (medaliki z chleba, portfele, słowniczki), fotografie, dokumenty osobiste więźniów. W muzeum znajduje się także gilotyna i pień katowski z więzienia przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu.

4) Muzeum Motoryzacji Automobilklub Wielkopolski || Rondo Kaponiera

Muzeum powinien odwiedzić każdy miłośnik motoryzacji. Zgromadzono w nim zabytkowe pojazdy - samochody, motocykle i rowery.

Muzeum mieści się w centrum Poznania, pod rondem Kaponiera. Jest prowadzone przez Automobilklub Wielkopolski. W muzeum można zobaczyć zabytkowe pojazdy, głównie z okresu międzywojennego. Wśród około 30 eksponatów na wystawie stałej można zobaczyć nie tylko samochody, ale również motocykle i rowery. Wizyta w muzeum będzie prawdziwą atrakcją dla fanów motoryzacji. Pojazdy są utrzymane w doskonałym stanie. Oprócz samych pojazdów w muzeum można obejrzeć oryginalne części zamienne do zabytkowych aut. Muzeum organizuje wystawy czasowe, na których prezentowane są pojazdy z różnych krajów.

5) Rogalowe Muzeum || Klasztorna 23

Rogalowe Muzeum Poznania to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami.

To miejsce dla wszystkich którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich. W kameralnej, swobodnej atmosferze pokazów na żywo. Z humorem i z interakcją z naszymi Gośćmi. W ofercie znajdują się pokazy dla mieszkańców i turystów, organizacja wyjątkowych spotkań firmowych oraz oryginalne warsztaty edukacyjne.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square

52°24'32.3"N 16°55'20.8"E

  • Ikona Booking ART Hostel
  • Trip Advisor App Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

Partnerzy:

FUN TRAVEL ART
INEA Stadion Poznań
Pizzeria Al Capone
Malta Ski
Teatr Animacji
Termy Maltańskie w Poznaniu
Rogalowe Muzeum
Pyrland Park Linowy
KulTour
Visit Poznan
Przewodnik Poznań
Muchos
Agilito Poznań