Poznania nigdy dość, czyli przegląd najciekawszych atrakcji miasta


Stary Rynek

Poznań to jedno z najważniejszych i najatrakcyjniejszych miast Polski, rozlokowany w jej środkowo-zachodniej cześci, nad rzeką Wartą. To tu tworzyła się historia początków Państwa Polskiego za panowania pierwszych Piastów, dzięki czemu możemy poszczycić się bogactwem kulturowym miasta i jego niezapomnianymi atrakcjami. Uroda miasta i liczne zabytki sprawiają, że Gród Przemysława jest otwarty i przyjazny dla gości.

Poznańskie Koziołki

Miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając Poznań:

1. Stary Rynek

Powstały w połowie XIII w. Stary Rynek stanowi perłę architektoniczną miasta. Jest trzecim rynkiem co do wielkości w Polsce i jednym z największych w Europie. Uznawany za jeden z najpiękniejszych w kraju. Stary Rynek jest idealnym miejscem do spędzenia wolnego czasu w licznych barach, restauracjach oraz kawiarniach. Największą jego atrakcją, są strykające się każdego dnia o 12.00 Koziołki, najważniejszy symbol miasta. Przy rynku znajdują się także oddziały Muzeum Narodowego: Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Wojskowe, a także m.in. renesansowy Ratusz, fontanny, odrestaurowane kamienice, Galeria Miejska Arsenał.

Rokrocznie na Starym Rynku w Poznaniu odbywają się takie międzynarodowe imprezy jak: Jarmark Świętojański, Betlejem Poznańskie, Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej czy Akademia Gitary.

2. Rogalowe Muzeum Poznania

Znajdujące się blisko Starego Rynku Muzeum, przy ulicy Klasztornej poświęcone jest tradycji wypieku rogala, mającej już 150 lat. Nazwa specjału pochodzi od patrona Poznania – św. Marcina.

Zwiedzanie muzeum ma charakter interaktywny. Zwiedzający w trakcie pokazu poznają sposób produkcji rogala według oryginalnej receptury. Celem placówki jest promocja poznańskiej kultury i historii, której świętomarcińskie rogale są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów (obok gwary poznańskiej i koziołków na wieży Ratusza).

3. Ostrów Tumski

Jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie, która otacza ostrów dwoma swoimi ramionami. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty: Bolesława Chrobrego i Mieszka I. W 2007 r. został otwarty most bpa Jordana, który przywrócił historyczne połączenie wyspy z najstarszą dzielnicą miasta - Śródką. Ostrów Tumski związany jest z początkami Państwa Piastów. Był, zaraz obok Gniezna, najważniejszą siedzibą pierwszej panującej w państwie polskim rodziny królewskiej. Na ostrowie znajdują się m.in.: Katedra Poznańska, Śluza Katedralna, Muzeum Archidiecezjalne, siedziba archidiecezji poznańskiej (pierwsze założone w Polsce biskupstwo – 968 r.), Rezerwat Archeologiczny Genius Loci.

Widok na Katedre z mostu bpa Jordana

4. Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Połączone z Ostrowem Tumskim kładką przebiegającą nad rzeką Cybiną (kładka dochodzi do zachodniego zachowanego przyczółku Śluzy Katedralnej) - centrum - wykorzystując najnowsze technologie, przedstawia początki Państwa Piastów oraz historię Ostrowa Tumskiego. Zwiedzanie Bramy ma być z założenia wstępem do pobytu na wyspie.Realizacja przedsięwzięcia Bramy Poznania ICHOT to pomysł na zaprezentowanie niedocenionego dotąd i niedostatecznie znanego dziedzictwa kulturowego Ostrowa Tumskiego w taki sposób, aby instytucja i jej otoczenie spełniały oczekiwania współczesnych turystów.

5. Jezioro Maltańskie i Termy Maltańskie

Jest to największy ośrodek sportowo-rekreacyjny w Poznaniu, położony niedaleko ośrodka rekreacyjnego Malta i toru Kolejki Parkowej Maltanka wiodącej do Nowego Zoo w Poznaniu. Jezioro regularnie jest torem regatowym, będącym jednym z najnowocześniejszych na świecie, na którym regularnie rozgrywane są imprezy o charakterze międzynarodowym. Ośrodek rekreacyjny Malta stanowi park rozrywki dla całej rodziny, z działąjącym wyciągiem, kolejką górską, letnim torem saneczkowym czy placem do mini golfu. Na Termach Maltańskich znajdują się: baseny rekreacyjne i sportowe oraz strefa saun. W basenach solankowych Term wykorzystywana jest pochodząca z pobliskiego odwiertu woda termalna: pobierana z głębokości ponad 1 300 metrów solanka o temperaturze prawie 40°C i niskiej mineralizacji, doskonale nadająca się do celów rekreacyjnych i leczniczych. W bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora znajduje się także Galeria Handlowa Malta.

6. Zamek Cesarski

Jest to najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej, powstała dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus – Wilhelma II. Zamek został wzniesiony na planie nieregularnego wieloboku w stylu neoromańskim, uważanym przez cesarza za najbardziej germański i reprezentujący świetność Świętego Cesarstwa. Nowa siedziba miała raz na zawsze potwierdzić przynależność Wielkopolski do Rzeszy. Najmłodszy zamek w Europie (budowa trwała w latach 1905-1910). W zamku znajduje się 585 pomieszczeń, z których najwspanialszym była Sala Tronowa nawiązującą do bizantyjskich bazylik. Obecnie Zamek pełni funkcje poznańskiego centrum kultury, w którym działa teatr, kino, odbywają się liczne wystawy, wernisaże czy koncerty.

Wnętrze Zamku Cesarskiego

7. Fort Winary - Cytadela

Centralny fort w strukturze poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań (niem. Festung Posen) położony na Wzgórzu Winiarskim w Poznaniu. Był największym fortem artyleryjskim w Europie. Wybudowany w latach 1828-1842. Obecnie fort nie pełni już dawnej funkcji i wpisany został na listę zabytków. Stanowi niezwykle interesujący obiekt dla miłośników historii, ale także osób lubiących spacerować po pięknych zespołach parkowo-leśnych. Na terenie Cytadeli znajduje się plac zabaw oraz kawiarenka, gdzie podczas zabawy dzieci rodzice mogą chwilę odpocząć.

8. Fara Poznańska

Poznańska fara zaliczana jest do najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce, a zbudowana została w l. 1651-1701 (ostateczny kształt z ok. 1750 r.). Formalnie od 1798 r. jest świątynią parafii św. Marii Magdaleny i zarazem kolegiatą farną. W l. 1945-56 w czasie odbudowy katedry na Ostrowie Tumskim pełniła funkcję prokatedry.

9. Palmiarnia

Palmiarnia stanowi dydaktyczno-wystawową placówkę botaniczną, znajdującą się w poznańskim Parku Wilsona. Na powierzchni 4600 m² w 12 pawilonach prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia Poznańska jest największą w kraju i jedną z największych w Europie.

Widok na Jezioro Maltańskie

10. Rezerwat Meteoryt Morasko

Jest to rezerwat przyrodniczo-astronomiczny utworzony w 1976 r. Znajduje się on w północnej części Poznania, na Morasku. Na terenie rezerwatu mieszczą się kratery, które zdaniem większości badaczy powstały w wyniku upadku meteorytu Morasko ok. 5 tys. lat temu. Przez rezerwat przebiega żółty szlak turystyczny do Rezerwatu Meteorytów.

11. Ogród Botaniczny UAM

Ogród Botaniczny jest placówką naukowo-dydaktyczną Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na powierzchni 22 ha gromadzi imponującą kolekcję ponad 7000 gatunków i odmian roślin z niemal wszystkich stref klimatyczno -roślinnych Ziemi. Eksponowane one są w działach: roślin ozdobnych, geograficznym, ekologicznym, systematycznym, biologii i zmienności roślin.

12. Laboratorium Wyobraźni

Ideą działalności Laboratorium jest popularyzacja nauk ścisłych wśród dzieci i ich rodziców za pomocą zabawy, gier, warsztatów i samodzielnych eksperymentów. Dzieci i dorośli mogą poczuć się jak prawdziwi wynalazcy i dobrze się bawić w trzech różnych strefach Laboratorium: na wystawie naukowej, w eksperymentarium oraz planetarium. Zwiedzający poznają ciekawostki z takich dziedzin nauki jak fizyka, astronomia, chemia, biologia, archeologia, inżynieria i inne. Laboratorium mieści się w w budynku A Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Fort Winary - Cytadela

13. Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar

Jest to oddane w 2003 r. połączenie centrum handlowego i biznesowego oraz galerii artystycznej, którego inwestorką była Grażyna Kulczyk. Obiekt znajduje się w ścisłym centrum Poznania, niedaleko Starego Rynku. Stary Browar zajmuje ok. 130 000 m² powierzchni. Znajduje się w nim ok. 210 punktów handlowych i gastronomicznych. Budynek został zaprojektowany na bazie poprzemysłowego zabytku – dawnego Browaru Huggerów.

14. Browar LECH

Centrum wycieczkowe browaru od 2003 roku zaprasza turystów na pokaz produkcji piwa. Oprowadzając po browarze, przewodnicy przedstawiają fakty i ciekawostki dotyczące wytwarzania złotego trunku, łacząc nowoczesne technologie z tradycją. Na koniec wycieczki można posmakować wytworu.

15. INEA Stadion

Jedna z głównych aren Mistrzostw Europy w 2012 roku, a zarazem siedziba obecnych Mistrzów Polski - Lecha Poznań. Chluba regionu i miasta. Codziennie dostępna dla turystów, przewodnicy lub często sami piłkarze opowiadają o najciekawszych miejscach i zdradzają ciekawostki areny. W trakcie wycieczki można zobaczyć najważniejsze miejsca INEA Stadionu, takie jak: Salę Konferencyjną, Korytarz Sław, Salę Legend, Szatnię Gości, Strefę Zero, ławki rezerwowych, Lożę Prezydencką, Trybunę Prasową oraz boiska treningowe.

INEA Stadion

Lista poznańskich atrakcji stale się powiększa, dostosowując się do potrzeb najbardziej wymagających turystów. My, w Art Hostelu śledzimy na bieżąco wszystkie nowości, by pośpiesznie Wam donieść i by zapewnić Wam niezpaomniany pobyt w Poznaniu. A w związku z tym, że znajdujemy się w samym centrum miasta, jesteśmy idealnym punktem startowym do wszelkiego rodzaju wycieczek! Dlatego Zapraszamy Was serdecznie do Poznania, TEJ! :)

#poznańciekawie #atrakcjePoznania #Koziołki #Szlakpiastowski #zwiedzaniepoznania #wycieczkipoPoznaniu #Poznań #Tej

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square

52°24'32.3"N 16°55'20.8"E

  • Ikona Booking ART Hostel
  • Trip Advisor App Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon

Partnerzy:

FUN TRAVEL ART
INEA Stadion Poznań
Pizzeria Al Capone
Malta Ski
Teatr Animacji
Termy Maltańskie w Poznaniu
Rogalowe Muzeum
Pyrland Park Linowy
KulTour
Visit Poznan
Przewodnik Poznań
Muchos
Agilito Poznań